بلوکارت آلمان چیست؟ (شرایط دریافت+مزایا+هزینه ها) - دارالترجمه رسمی درسا
بلوکارت آلمان چیست

بلوکارت آلمان چیست؟ (شرایط دریافت+مزایا+هزینه ها)

اگر برای اولین بار با کلمه بلوکارت آلمان مواجه شده‌اید و نمی‌دانید منظور از کارت آبی آلمان چیست ما در این مطلب سعی کرده‌ایم به‌صورت کامل و واضح به تعریف بلوکارت بپردازیم؛ اما در مقدمه این مطلب اجازه دهید به‌صورت خلاصه بلوکارت آلمان را تعریف کنیم. ازآنجایی‌که کشور آلمان به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرفته اتحادیه اروپا فرصت‌های شغلی بسیاری در اختیار دارد لذا به‌عنوان یکی از کشورهای مهاجرپذیر جهان شناخته‌شده و بسیاری از افراد همواره به دنبال شرایط آسانی هستند تا بتواند به آلمان مهاجرت کنند. دریافت بلوکارت آلمان نیز از طریق ویزای آلمان یکی از ایده آل ترین شرایط برای گرفتن اقامت خواهد بود. اگر قصد آشنایی بیشتر با شرایط دریافت Blue Card دارید لطفاً تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مجوز بلوکارت آلمان چیست؟

همان‌طور که به‌صورت خلاصه در مقدمه این مطلب ذکر کردیم کشور آلمان ازجمله کشورهای پیشرفته جهان بوده که همواره به دنبال جذب متخصص و نیروی کار ماهر خواهد بود. به همین دلیل برای کسانی که مهارت و یا مدارج علمی خاصی دارند برای زندگی و به‌نوعی داشتن اقامت آلمان فرصتی را مهیا کرده تا بتوانند از طریق پیدا کردن شغل اقامت آلمان را دریافت کنند.

بلوکارت یا همان کارت آبی جزء مجوزهای قانونی اقامت در کشورهای اروپایی است که از سوی اتحادیه اروپا مورد تأیید قرارگرفته است. رنگ آبی بلوکارت نیز از رنگ پرچم اتحادیه اروپا منشأ شده است؛ بنابراین در تعریف ساده بلوکارت آلمان بایستی گفت همان مجوز قانونی است که برای مهاجران غیراروپایی جهت کار و زندگی صادر می‌شود و دارا اعتبار طولانی‌مدت برای اقامت خواهد بود.

کسانی که بلوکارت آلمان را دریافت می‌کنند بایستی دارای مهارت علمی و تخصصی خاصی بوده و به‌نوعی از طریق ویزای جستجوی کار اقدام به دریافت کارت آبی آلمان نمایند. یکی از محسنات داشتن کارت آبی آلمان این است که شما می‌توانید حتی این امتیاز را برای اعضای خانواده درجه 1 خود داشته باشید. داشتن بلوکارت آلمان دارای شرایط خاصی است که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

بیشتر بدانید: آشنایی بیشتر با فرآیند اخذ ویزای جاب سیکر آلمان

چگونگی دریافت بلوکارت آلمان

چگونگی دریافت بلوکارت آلمان

شرایط داشتن بلوکارت آلمان چیست؟

بد نیست بدانید بلوکارت آلمان به‌نوعی هم‌خانواده با گرین کارت آمریکا است. هر دو این مجوز برای اقامت طولانی‌مدت بوده و دارای امتیاز منحصربه‌فرد برای افراد متقاضی و خصوصاً بستگان آن‌ها خواهد بود. گرفتن بلوکارت آلمان دارای شرایط خاصی است که در ادامه آن را در قالب یک جدول شرح می‌دهیم.

مدرک تحصیلیفارغ‌التحصیل یکی از دانشگاه‌های آلمان یا در دانشگاه مورد تأیید دولت آلمان تحصیل‌کرده باشد.
رشته‌های موردپذیرشمدرک تحصیلی در رشته‌های پزشکی، حقوق و مهندسی و مدارک توسط دولت آلمان تأیید شود.
پیشنهاد کارداشتن شغل متقاضی باید قرارداد رسمی با موقعیت شغلی و حقوق مشخص‌شده داشته باشد.
دریافت دعوت‌نامه کاری در یک شرکت یا مؤسسه پیشنهاد شغلی داشته باشد.
بیمه سلامتدریافت بیمه درمانی در کشور آلمان
آدرس ثبت‌شده در آلمانثبت‌نام در اداره Resident’s Registration و ارسال گواهی ثبت‌نام به اداره مهاجرت در زمان درخواست بلوکارت
تجربه کاریتجربه کاری مرتبط - حداقل پنج سال

شرایط دریافت بلوکارت آلمان

برای دریافت بلوکارت آلمان چه مدارکی نیاز است؟

این موضوع سؤال بسیاری از متقاضیان واجد شرایط Blue Card آلمان خواهد بود. برای دریافت این مجوز قانونی شما نیاز به مدارک زیر خواهید داشت.

 • پاسپورت

مدرک پاسپورت شما بایستی توسط نهاد مربوطه صدور بلوکارت بررسی شود تا مشخص گردد شما به‌صورت قانونی به کشور آلمان مهاجرت نموده است.

 • عکس بیومتریک در سال جدید
 • پر کردن فرم درخواست برای اقامت
 • دارا بودن یک قرارداد کاری و ارائه اصل قرارداد با ذکر آدرس و مشخصات شرکت موردنظر.
 • دارای مدرک تحصیلی معتبر.
 • گواهی بیمه سلامت که بایستی دقت شود منظور بیمه‌ای که زیر نظر کشور آلمان باشد.
 • گرفتن گواهی ثبت اقامت در آلمان.
 • تأیید از سوی آژانس فدرال آلمان.
 • مدارک مربوط به ازدواج و یا حتی برخی مدارک هویتی مانند شناسنامه.

نکته: اگر هنگام ورود به کشور آلمان اقدام به خوداشتغالی نمایید ممکن است کشور آلمان با صدور بلوکارت موافق نکند؛ بنابراین متقاضی دریافت کارت آبی آلمان بایستی حتماً از طریق یک کارفرمای آلمانی مشغول به کار باشد و تجربه کاری داشته باشد.

مزایای داشتن کارت آبی کشور آلمان چیست؟

همان‌طور که قبلاً نیز ذکر کردیم داشتن بلوکارت کشورهای اروپایی ازجمله کشور پیشرفته آلمان دارای فواید بی‌شماری خواهد بود که برخی از این مزایا را در ذیل ذکر خواهیم کرد:

 • شما می‌توانید تنها بعد از 33 ماه در آلمان مجوز اقامت دائم و زندگی در آلمان را دریافت نمایید.
 • درصورتی‌که نتوانستید کار خود را ادامه دهید تا 3 ماه بعد از ترک از کار می‌توانید مجدداً به دنبال دریافت کار جدید باشید و کارت آبی آلمان را تمدید نمایید.
 • شما می‌توانید هر 2 سال یکبار کارفرمای جدیدی اختیار کنید.
 • امکان اقامت آلمان برای همسر و فرزندان.
 • دسترسی بهتر به کار در آلمان و همچنین شرایط اخذ ویزای آسان برای اعضای درجه 1.
 • امکان سفر به‌تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سایر کشورهای عضو.
نحوه درخواست بلوکارت آلمان

نحوه درخواست بلوکارت آلمان

شیوه درخواست بلوکارت آلمان چگونه است؟

شما عزیزان می‌توانید در شش مرحله اقدام به دریافت بلوکارت اتحادیه اروپا نمایید. البته بایستی ابتدا پس از پیدا کردن کار در کشور آلمان زیر نظر یک کارفرمای آلمانی اقدام به دریافت کارت آبی نمایید.

مرحله اول تعیین وقت ویزای آلمان

برای تعیین وقت ویزای خود ابتدا بایستی به کنسولگری و یا سفارت کشور آلمان در ایران مراجعه کرده و فرآیند اخذ ویزای خود را طی نمایید.

بیشتر بدانید: خدمات ویزامتریک چیست و چه کاربردی دارد.

مرحله دوم ترجمه رسمی مدارک

زمانی که برای اخذ ویزای آلمان به سفارت مراجعه می‌کنید طبق قوانین ویزای آلمان، سفارت و یا دفتر کنسولگری و نماینده قانونی آن از شما برخی مدارک لازم را جهت درخواست ویزا طلب می‌کند. لازم به ذکر است مدارک شما بایستی تنها در یک دارالترجمه رسمی آلمانی توسط مترجم رسمی آلمانی ترجمه‌شده و درصورتی‌که لزوم تاییدات دادگستری و وزارت امور خارجه اخذ گردد.

مرحله سوم ارسال درخواست ویزا

زمانی که شما وقت لازم را برای مراجعه به سفارت آلمان گرفتید بایستی مدارک موردنیاز را تکمیل کرده و ارسال نمایید. ممکن است در این مرحله‌ مصاحبه‌ای نیز انجام شود تا افسر پرونده بتواند تصمیم‌گیری درستی در مورد صدور ویزا شما داشته باشد.

نکته: ویزای دریافتی از سمت سفارت تنها برای ورود به کشور آلمان است و شما بایستی پس از ورود به آلمان اقدام به دریافت بلوکارت نمایید.

مرحله چهارم مدت صدور ویزای آلمان

ممکن است برای هر فردی بین یک تا 3 ماه فرآیند صدور ویزا طول بکشد.

مرحله پنجم مهاجرت به کشور آلمان

پس از موافقت با نوع ویزای درخواستی روند شروع مهاجرت کاری به آلمان آغازشده و شما بایستی پس از ورود به آلمان برای بیمه درمانی کشور آلمان ثبت‌نام کنید.

مرحله ششم اخذ بلوکارت آلمان

در این مرحله شما بایستی پس از دریافت بیمه، افتتاح حساب بانکی و حتی پرداخت برخی هزینه‌های جاری از طریق سایت اداره مهاجرت آلمان اقدام به دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا نمایید.

مدت زمان اعتبار بلوکارت آلمان چه قدر است؟

این سؤال بسیاری از افرادی است که می‌خواهند از شرایط کارت آبی اتحادیه اروپا آشنا شوند. لازم به ذکر است اعتبار این کارت تا حدود 4 سال خواهد بود. از طرفی می‌توانید پس از 33 ماه از زندگی کاری در آلمان درخواست اقامت دائم را به آلمان دهید.

نوشتهٔ پیشین
اسامی بهترین دارالترجمه های رسمی در سعادت آباد تهران
نوشتهٔ بعدی
بهترین آزمون های بین المللی زبان اسپانیایی در جهان + سطوح مهارتی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست